Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj

Domov NaNovo, p.o.
(dříve Zámek Nová Horka, p.o.),
je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

Základní informace

Domov pro osoby se zdravotním postižením
Adresa: Poštovní 912
742 13 Studénka

Sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením využívá 18 osob.

Služba je poskytována v novostavbě, kterou tvoří dva třípodlažní domy spojené společným proskleným schodištěm a výtahem pro lůžko. Součástí je také klidná zahrada.

Objekt novostavby se skládá ze dvou stejných třípodlažních domů (východní a západní), které jsou spojeny společným schodištěm a výtahem pro lůžko. V každém z domů jsou 2 bezbariérové bytové jednotky pro 5, resp. pro 4 klienty.

„Západní dům“ obsahuje v 1. NP byt č. 1 pro 5 klientů, v 2. NP byt č. 3 pro 4 klienty a ve 3. NP je zázemí pro personál služby, pro zdravotní sestru, sociální zázemí pro personál, školící místnost a místnost pro senzomotorickou stimulaci.
Byt č. 1 je tvořen předsíňkou, technickou místností s pračkou a sušičkou, prostorným obývacím pokojem s kuchyňským a jídelním koutem, jedním dvoulůžkovým pokojem a třemi jednolůžkovými pokoji. V bytě jsou k dispozici 2 koupelny vždy s WC, umyvadlem. V koupelnách je vždy sprchový kout, mobilní vana nebo sprchovací lůžko.
Byt č. 3 je tvořen předsíňkou, technickou místností s pračkou a sušičkou, prostorným obývacím pokojem s kuchyňským a jídelním koutem a čtyřmi jednolůžkovými pokoji. V bytě jsou k dispozici 2 koupelny vždy s WC, umyvadlem. V koupelnách je vždy sprchový kout, mobilní vana nebo sprchovací lůžko.
V 3. NP je zázemí jsou čtyři místnosti pro personál služby a zdravotní sestru, vč. sociálního zázemí a výlevky. Dále je zde školící místnost s kuchyňskou linkou a vybavená místnost pro SNOEZELEN.

„Východní dům“ obsahuje v 2. NP byt č. 1 pro 5 klientů, v 2. NP byt č. 4 pro 4 klienty a ve 3. NP je zázemí pro správu organizace Domov NaNovo (kanceláře).
Byt č. 2 je tvořen předsíňkou, technickou místností s pračkou a sušičkou, prostorným obývacím pokojem s kuchyňským a jídelním koutem, jedním dvoulůžkovým pokojem a třemi jednolůžkovými pokoji. V bytě jsou k dispozici 2 koupelny vždy s WC, umyvadlem. V koupelnách je vždy sprchový kout, mobilní vana nebo sprchovací lůžko.
Byt č. 4 je tvořen předsíňkou, technickou místností s pračkou a sušičkou, prostorným obývacím pokojem s kuchyňským a jídelním koutem a čtyřmi jednolůžkovými pokoji. V bytě jsou k dispozici 2 koupelny vždy s WC, umyvadlem. V koupelnách je vždy sprchový kout, mobilní vana nebo sprchovací lůžko.
V 3. NP je zázemí pro správu organizace Domov NaNovo, tedy kancelář ředitele, kancelář vedoucí služby a sociálních pracovnic, kancelář účetních, sociální zázemí a čajová kuchyňka.

Na společném schodišti je v každém nadzemním podlaží samostatné WC.

Celá novostavba je bezbariérově řešena, mimo jiné, také díky lůžkovému výtahu.

Vybavení bytů je standardní a přizpůsobené podmínkám způsobu života lidí s těžkým zdravotním postižením. V pokojích je vždy polohovatelná postel, uzamykatelná šatní skříň, komoda, uzamykatelný noční stolek, stůl a křeslo. V obývacím pokoji je vždy televize, sedačka, obývací nábytek, jídelní stůl a židle.
Snídaně, svačiny a večeře si zajišťují klienti s individuální pomocí pracovníků přímé péče, dle svého přání a výběru.
Pro přípravu stravy mají klienti k dispozici kuchyňské kouty ve svých bytech, které jsou vybaveny základními kuchyňskými spotřebiči (lednice, varná konvice, mikrovlnná trouba, myčka nádobí, trouba, sklokeramická deska) a nádobím.
Nakoupené potraviny určené k dennímu stravování (mléčné výrobky, uzeniny apod.) mají klienti uloženy v plastových dózách v lednici. Každá dóza je označena jménem klienta.
Obědy jsou zajišťovány dodavatelsky. Strava je dovážena naporcovaná v označených termojídlonosičích nebo jednorázových termonádobách.
Obědy dováží stravovací zařízení přímo k bytům klientů.

Personálně je sociální služba zajištěna kvalifikovanými pracovníky.
Služba je klientům poskytována s nepřetržitou přítomností personálu. Pracovníci v sociálních službách poskytují uživatelům podporu a pomoc při běžných denních činnostech. Jejich práce je doplňována základní zdravotnickou péčí zdravotní sestrou. Součástí jejich práce je aktivizace klientů s těžkým postižením, zjišťování a následné naplňování jejich potřeb. Pracovníci hlavně individuálně podporují klienty v běžných činnostech, v zapojení do běžného života v souladu s principem normality.

V pracovní dny je praní prádla a úklid zajištěn provozními pracovníky, kteří působí také v domácnostech. Údržbářské práce ve stejné době zajišťují údržbáři.

Domy jsou umístěny blízko centra města. Město Studénka nabízí velkou škálu návazných služeb (obchody, restaurace, bazén, kadeřník, lékaře, atd.) a možností k trávení volného času.