Popis

Sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením využívá 18 osob.

Služba je poskytována v novostavbě. Budova se skládá ze dvou stejných třípodlažních domů (východní a západní), které jsou spojeny společným schodištěm a výtahem pro lůžko. V každém z domů jsou 2 bezbariérové bytové jednotky pro 5, resp. pro 4 klienty.

Západní dům obsahuje v 1. NP byt č. 1 pro 5 klientů, v 2. NP byt č. 3 pro 4 klienty a ve 3. NP je zázemí pro personál služby, pro zdravotní sestru, sociální zázemí pro personál, školicí místnost a místnost pro senzomotorickou stimulaci.

Východní dům obsahuje v 2. NP byt č. 1 pro 5 klientů, v 2. NP byt č.4 pro 4 klienty a ve 3. NP je zázemí pro správu organizace Domov NaNovo, tedy kancelář ředitele, kancelář vedoucí služby a sociálních pracovnic, kancelář účetních, sociální zázemí a čajová kuchyňka.

V každém bytě je předsíň, technická místnost s pračkou a sušičkou, prostorný obývací pokoj a kuchyňský kout s jídelním stolem. V bytě č.1 a 2 se nacházejí tři jednolůžkové pokoje a jeden dvoulůžkový pokoj, v bytě č.3 a 4 se nachází 4 jednolůžkové pokoje. V každém bytě jsou k dispozici 2 bezbariérové koupelny WC, umyvadlo, sprchový kout a pojízdná vana / koupací křeslo. Na společném schodišti je v každém nadzemním podlaží samostatné WC.

Vybavení bytů

Vybavení bytů je standardní a přizpůsobené podmínkám způsobu života lidí s těžkým zdravotním postižením. V pokojích je vždy polohovatelná postel, šatní skříň, komoda, uzamykatelný noční stolek, stůl a křeslo. V obývacím pokoji je vždy televize, sedačka, obývací nábytek, jídelní stůl a židle.

Strava

Snídaně, svačiny a večeře si zajišťují klienti s individuální pomocí pracovníků přímé péče, dle svého přání a výběru. Pro přípravu stravy mají klienti k dispozici kuchyňské kouty ve svých bytech, které jsou vybaveny základními kuchyňskými spotřebiči (lednice, varná konvice, mikrovlnná trouba, myčka nádobí, trouba, sklokeramická deska) a nádobím. Nakoupené potraviny určené k dennímu stravování (mléčné výrobky, uzeniny apod.) mají klienti uloženy v plastových dózách v lednici. Každá dóza je označena jménem klienta.

Obědy jsou zajišťovány dodavatelsky. Strava je dovážena naporcovaná v označených termojídlonosičích nebo jednorázových termonádobách.

Personál

Personálně je sociální služba zajištěna kvalifikovanými pracovníky, a to v nepřetržitém provozu. Pracovníci v sociálních službách poskytují klientům podporu a pomoc při běžných denních činnostech. Součástí jejich práce je aktivizace klientů s těžkým postižením, zjišťování a následné naplňování jejich potřeb. Pracovníci hlavně individuálně podporují klienty v běžných činnostech, v zapojení do běžného života v souladu s principem normality.

V pracovní dny působí ve službě dále provozní pracovnice, které zajišťují praní prádla a úklid v domácnostech, zdravotní sestra, sociální pracovnice a vedoucí služby. Údržbářské práce ve stejné době zajišťují údržbáři.

Trávení volného času

Okolo domu je klidná zahrada s altánem a grilem. Byty ve spodních patrech mají přístup na zahradu přímo ze svých teras.
Domy jsou umístěny blízko centra města. Město Studénka nabízí velkou škálu návazných služeb (obchody, restaurace, bazén, kadeřník, lékaře, atd.) a možností k trávení volného času.

 

top